ENG

Rafał Rychter. Fontanna – Symulacrum

Park rzeźby

Rafał Rychter. Fontanna – Symulacrum

1 maja – 15 września 2018

Park Rzeźby

Kurator: Leszek Golec

 

Punktem wyjścia do stworzenia koncepcji stała się architektura fontanny znajdująca się w obrazie Hieronima Boscha „Sąd Ostateczny” („The Last Judgment”, 1495–1505, Groeningemuseum, Brubes) oraz kolejna fontanna namalowana przez Herri met de Blesa pomiędzy 1541 a 50 rokiem, obecnie w Rijksmuseum w Amsterdamie. Zainteresowało mnie ich podobieństwo, ale i pytanie, które zadałem sam sobie: czy można spojrzeć na obraz jak na niezrealizowany projekt architektoniczny? Udzielając sobie odpowiedzi, przystąpiłem do realizacji fontanny, wykorzystując obraz jako niezrealizowany plan architektoniczny. Przeniosłem go do naszej rzeczywistości na zasadzie rewitalizacji, wprowadzając jednocześnie do całości kilka zmian.

Główną zmianą jest sam budulec, czyli ponad 800 tys. zwierciadeł wyklejonych techniką mozaikową po cylindrycznej powierzchni fontanny, co ma powodować zacieranie się granicy między rzeczywistością a symulacją obiektu, stąd tytułowe SYMULACRUM (jako symulacja rzeczywistości). Symulacja stawia pod znakiem zapytania różnicę między „prawdziwym ”a „fałszywym”, między światem rzeczywistym a światem wyobraźni. To pytanie o tajemnicę rzeczywistości, które intuicyjnie wyczuwam również w obrazach. Są one dla mnie rodzajem surfowania po wielkim magazynie imaginacji, ale również, powtarzając za J. Baudrillardem, jest to „boska irreferencja obrazów”, lub za Eklezjastesem „Simulacrum nigdy nie jest tym, co ukrywa prawdę – to prawda ukrywa, że jej nie ma”.

Rafał RYCHTERkategoria: Park rzeźby, autor: Dział komunikacji, dodano: 2018-06-26 12:24:51, czytane: 1081 x
Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego