ENG

Dla przedszkolaków

W czasie zajęć edukacyjnych łączymy warsztaty plastyczne z elementami teorii. Przyroda parku, wystawa stała w Pałacu Brandta i aktualne wystawy w Muzeum Rzeźby Współczesnej dają możliwość realizowania programów kształcenia zintegrowanego, historii, języka polskiego, plastyki, przyrody i biologii na kolejnych etapach nauczania. Uczestnicy naszych warsztatów chętnie korzystają z różnorodności zajęć, stając się częstymi bywalcami w Centrum Rzeźby Polskiej, a przez to także stałymi odbiorcami lokalnej oferty kulturalnej. W zależności od pory roku i organizacji kalendarza szkolnego staramy się zapewniać takie atrakcje jak gry terenowe, pokazy kinowe na świeżym powietrzu, ogniska i wydarzenia edukacyjne. Mamy doświadczenie w organizowaniu półkolonii zimowych i letnich, a także dłuższych pobytów i plenerów artystycznych. Zapraszamy do korzystania ze współpracy z Centrum Rzeźby, jesteśmy otwarci na propozycje ze strony przedszkoli, szkół i innych instytucji oświatowych.

Pałac pełen tajemnic

W miejscu pełnym zagadkowych przedmiotów, wspaniałych pomieszczeń i ciekawej historii rozpoczynamy spacer, podczas którego żaden detal nie może ujść naszej uwadze. Pomysłowość i spostrzegawczość odkrywców pałacowych tajemnic będzie konieczna do późniejszego wykonywania zadań i rozwiązywania zagadek.

Metody: samodzielne doświadczanie, obserwacja i pokaz, udostępnianie dzieł sztuki, rozmowy, zagadki, objaśnienia i instrukcje, utrwalanie wiedzy, praca z pomocami dydaktycznymi

Czas: 60 min.  

Cena: 6 zł/ uczestnik

 

Przytul rzeźbę

Kamień, drewno, gips, metal… Czy rzeźba zawsze musi być twarda? Współczesnej historia sztuki udowadnia, że intrygujące formy przestrzenne mogą powstawać z mięciutkich tkanin, pluszu czy gąbki. Uczestnicy zajęć będą mogli stworzyć własne artystyczne przedmioty.

- spacer i zapoznanie z instytucją CRP, nauka o tworzeniu rzeźb w czasach współczesnych, praca warsztatowa: tworzenie rzeźby-przytulanki

Metody: obserwacja i pokaz, aktywne słuchanie, samodzielne doświadczanie i kierowanie własną działalnością dziecka, udostępnianie sztuki,  praca manualna.

Czas: 60 min.

Cena: 6 zł/ uczestnik

 

Trele-akwarele

Józef Brandt malował rozmaite sceny, wszystkie wyglądały jak prawdziwe… Młodzi adepci sztuki, idąc z duchem czasu postarają się o dzieła abstrakcyjne. Eksperymenty malarskie będą nauką o mieszaniu barw, a także o tym czym jest i jak zmienia się sztuka.

Metody: aktywne słuchanie (zapoznanie z historią), rozmowa, udostępnianie dzieł sztuki, praca warsztatowa: doświadczenie i obserwacja, eksperymentowanie, praca manualna.

Czas: 60 min.

Cena: 6 zł/ uczestnik

 

Poszukiwacze leśnych skarbów

Oroński park to inspiracja dla malarzy i rzeźbiarzy. Spacerując po otwartej przestrzeni, można natknąć się na wyjątkowe materiały plastyczne. Naturalne skarby, znalezione podczas wędrówki, zostaną użyte do tworzenia własnych dzieł - pamiątek z wyprawy przyrodniczej.

Metody: obserwacja i pokaz, aktywne słuchanie, ćwiczenia sensoryczne, zagadki, samodzielne doświadczanie świata przyrody i kierowanie własną działalnością dziecka, praca z pomocami dydaktycznymi, praca manualna.

Czas: 70 min.

Cena: 6 zł/ uczestnik

 

Podwodny świat

Zapoznanie z tematyką rzeźb land-artowych, rzeźbienie w kolorowej masie, wykonywanie pracy “podwodny świat”

Metody: prezentacja sztuki, aktywne słuchanie, doświadczanie świata przyrody, praca warsztatowa

Czas: 60 min

Cena: 6 zł/uczestnik

 

Orońska gra terenowa

W zależności od pory roku organizujemy edukacyjne gry terenowe, w czasie której uczestnicy zapoznają się z przestrzenią orońskiego parku. Scenariusze gier poruszają wątki przyrodnicze, historyczne i artystyczne. Taka formuła zajęć edukacyjnych pozwala na realizację interdyscyplinarnych programów nauczania.

Gra terenowa – to półgodzinny bieg z mapą w kilkuosobowych grupach. Zadaniem grupy będzie odszyfrowanie hasła i wykonanie kilku zadań w trakcie przemierzania trasy. Dzieci otrzymają mapy i zestawy narzędzi do wykonywania poleceń zapisanych na kartach zadań. Każdy będzie mógł zmierzyć się z własnym wyzwaniem. Gra uczy samodzielności, współpracy, orientacji w terenie i jest ciekawym sposobem na zapoznanie z historią parku rzeźby.

Czas trwania: 40 - 60 min.

Cena: 10 zł/ osoba

 

Warsztaty do wystaw czasowych

Na każdej wystawie można znaleźć coś dla siebie. Trzeba tylko nauczyć się bacznej obserwacji. Ale “ćwiczenia z patrzenia” to nie wszystko. W czasie zajęć najważniejszą częścią będą warsztaty w rozmaitych technikach rzeźbiarskich i malarskich. Przebiega zajęć i propozycje ćwiczeń plastycznych zależne są od tematyki i prac na aktualnych wystawach. A w galeriach orońskich co rusz coś nowego!

Zajęcia są dostosowane do wieku uczestników.

Metody: udostępnianie sztuki, aktywne słuchanie, obserwacja i doświadczenie, utrwalanie teorii poprzez praktykę warsztatową, praca manualna w różnych technikach.

Cena: 6 zł/uczestnik

Czas: 60-90 min.

 

Tematy zajęć do aktualnych wystaw znajdują się na stronie CRP w zakładce Edukacja

 

Ceramika dla maluchów

Wszystkie zajęcia ceramiczne zawierają

  • zapoznanie z techniką ceramiki,
  • zwiedzanie pracowni ceramicznej i podglądanie ceramika przy pracy,
  • pokaz toczenia na kole,
  • wprowadzenie do tematu zajęć,
  • wytwarzanie własnych przedmiotów z gliny w sali warsztatowej
  • istnieje możliwość późniejszego wypalenia prac

 

Warsztaty do wyboru:

Maskomania – wyplatanie i lepienie własnych masek z gliny inspirowanych sztuką etniczną

Czas trwania: 60 min

Cena: 10 zł/uczestnik

 

Gdzie mieszkają dzikie stwory? – tworzenie glinianych rzeźb, karykaturalnych portretów

Czas trwania: 60 min.

Cena: 10 zł/uczestnik

 

Świąteczne ozdoby - wytwarzanie okolicznościowych ozdób, wiosną - odbijanie liści, wycinanie glinianych zająców, zimą - tworzenie zawieszek choinkowych

Czas trwania: 60 min.

Cena: 10 zł/uczestnik

 

Leśne medaliony - formowanie glinianych medalionów, dekorowanie prac róznymi fakturami, odciskanie tropów zwierząt i kształtów liści

Czas trwania: 60 min.

Cena: 10 zł/uczestnik

Landart Network O.pl Fundacja im. Józefa Brandta Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego