ENG

Warsztaty rodzinne

Świąteczna ceramika z Amfiteatrem

Zapraszamy latem do Orońska

RODZINNE WARSZTATY PLASTYCZNE

w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ul. Topolowa 1

zawsze w niedzielę. Początek zajęć  o 13.30

zapraszamy dzieci i rodziców

Niedzielne „spotkania ze sztuką” to cykl regularnie organizowanych warsztatów w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Atrakcyjne  gry i zabawy łączymy z zajęciami rozwijającymi  inwencję, wyobraźnię i wrażliwość plastyczną. Pomożemy także zrozumieć różne przejawy sztuki i kultury współczesnej, z którymi stykamy się w naszym codziennym otoczeniu. A przy okazji skorzystamy z różnych możliwości technicznych, które oferują orońskie pracownie i wykonamy „własne” dzieła sztuki.

Zajęcia trwają około 1,5 godziny i składają się z dwóch części:

  • Część teoretyczna – 30 minutowy wstęp wprowadzający uczestników w tematykę prowadzonych zajęć, połączony z oprowadzaniem i rozmową o aktualnych wystawach, który stanowi punkt wyjścia do przeprowadzenia zajęć praktycznych. Krótka rozmowa na wstępie ma na celu objaśnienie tematu związanego z wystawą czasową.
  • Działania warsztatowe – trwająca 60 minut część warsztatowa będzie realizacją założeń z części pierwszej, sprawdzeniem omawianych teorii i utrwaleniem wiedzy poprzez doświadczenie. Zajęcia będą dawały możliwość zapoznania się ciekawymi technikami plastycznymi. Doświadczenie tworzenia będzie przebiegać pod okiem prowadzącego, ale przy dużym wykorzystaniu własnej inwencji. Podczas wykonywania zadań plastycznych, dzieciom pomagają i kibicują ich rodzice lub opiekunowie.

 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prowadzimy zapisy na zajęcia pod adresem: edukacja@rzezba-oronsko.pl zawsze do piątku do godz. 15.00

Minimalna liczba uczestników - 5 osób

Maksymalna - 20 osób

Dodatkowe informacje można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 pod numerem telefonu 48 618 40 27 w.19

Koszt warsztatów w cenie   biletu wstępu do muzeum.

 

Lato w Orońsku

RODZINNE WARSZTATY PLASTYCZNE

Program zajęć w niedziele od 7 maja do 17 września 2017, godz. 13.30

 

7.05

Tytuł: Z czego można stworzyć rzeźbę?

Opis: Współczesna rzeźba to nie tylko wytwory z kamienia, drewna i metalu. Wspólnie z uczestnikami warsztatów zastanowimy się nad właściwościami materiałów nietradycyjnych i stworzymy rzeźby „do przytulania”. 

Prowadzenie: Urszula Kaszewska

 

14.05

Tytuł: Wszyscy jesteśmy światłoczuli, luksografia.

Opis: W jaki sposób zrobić zdjęcie nie używając aparatu fotograficznego? Do czego mogą przydać się fotografowi przedmioty codziennego użytku, tkaniny, liście i w jaki sposób światło może zastąpić obiektyw aparatu? Warsztaty wyjaśnią, dlaczego każdy z nas jest światłoczuły. Podczas zajęć uczestnicy wykonają odbitki luksograficzne w technice cyjanotypii.

Prowadzenie: Weronika Elertowska

 

21.05 

Tytuł: Roślinne kompozycje

Opis: Ceramika to nie tylko tworzenie form trójwymiarowych. W czasie warsztatów poszukamy ozdobnych faktur w przyrodzie, które będzie można wykorzystać do tworzenia małych ozdobnych form biżuteryjnych.

Prowadzenie: Urszula Kaszewska

 

21.05 , godz. 15.15,  warsztaty ceramiczne dla dorosłych 

Tytuł: Kreacja - dekoracja

Opis: Spotkanie poświęcone będzie różnym technikom dekorowania powierzchni naczyń ceramicznych. Będziemy wyciskać, odciskać, projektować, stemplować i modelować. Inspiracji do naszej pracy poszukamy w świecie przyrody.

Prowadzenie: Urszula Kaszewska

 

04.06

Tytuł: Tworzenie widzeń

Opis: W obrazie można zamknąć wiele historii, a sterując okiem widza wywoływać na nowo związane z nimi emocje. Na zajęcia trzeba przynieść interesującą historię, aby móc w pudełku po butach stworzyć jej scenografię. Sterowany wzrok widza zobaczy tylko to, co najważniejsze dla autora.

Prowadzenie: Małgorzata Karkosz

 

11.06

Tytuł: Jak oszukać oko

Opis: Zabawa światłem to doskonały pretekst do nauki o tworzeniu barw i zjawiskach optycznych. Warsztat plastyczny będzie wykorzystywał wnioski z obserwacji, a każdy uczestnik będzie mógł stworzyć swój własny kalejdoskop.

Prowadzenie: Małgorzata Karkosz

 

18.06

Tytuł: Magiczne obrazy, anamorfoza

Opis: Czym są złudzenia optyczne, jak działa anamorfoza, czyli celowe zdeformowanie obrazu? Na warsztatach uczestnicy poznają kilka iluzji optycznych. Dowiedzą się również, czym jest anamorfoza i gdzie ma zastosowanie oraz ułożą obrazy, które w zależności od sposobu patrzenia, pokażą nam różne kształty.

Prowadzenie: Weronika Elertowska

 

02.07

Tytuł: Fakty i mity kolorze

Opis: Czy barwa biała i czarna to kolory? Ile odcieni ma tęcza? Jak powstaje kolor i czy każdy widzi tak samo? Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć będąc bacznym obserwatorem. W czasie eksperymentów z masą plastyczną powstaną małe laboratoria mieszania barw.

Prowadzenie: Małgorzata Karkosz

 

09.07

Tytuł: Świetlne lampiony

Opis: Warsztaty zostaną poświęcone tworzeniu użytkowych abażurów. Za pomocą materiałów, takich jak glina spróbujemy stworzyć świetliste formy inspirowane instalacjami rzeźbiarskimi autorstwa Kamili Szczęsnej.

Prowadzenie: Urszula Kaszewska

 

16.07

Tytuł: Między rzeźbą a muzyką

Opis: Współczesna rzeźba to nie tylko obiekty stojące nieruchomo na postumentach. Czym zatem jest rzeźba kinetyczna? W czasie zajęć wykorzystamy inspirujące związki między rzeźbą a muzyką do stworzenia własnych „mobili”.

Prowadzenie: Małgorzata Karkosz

 

23.07

Tytuł: Laboratorium koloru

Opis: Niezwykłe możliwości mieszania barw dają przede wszystkim techniki malarskie. Zwłaszcza malując farbami wodnymi można zaobserwować efekty mieszania kolorów. W czasie warsztatów powstaną akwarelowe,  abstrakcyjne obrazy. 

Prowadzenie: Małgorzata Karkosz

 

6.08

Tytuł: Ruchome obrazy – zanim powstało kino

Opis: Zanim wynaleziono kinematograf istniało już sposoby ożywiania nieruchomych obrazów, a w XIX wieku wymyślono wiele urządzeń, które pozwalały zobaczyć krótkie animacje. Taumatrop i fenakistiskop to urządzenia do tworzenia oraz oglądania własnych filmów, które uczestnicy nauczą się budować podczas warsztatów. Celem zajęć jest pokazanie uczestnikom, w jaki sposób działają zabawki optyczne, które produkują iluzję ruchu, czyli "animują" statyczne, pojedyncze obrazy.

Prowadzenie: Weronika Elertowska

 

13.08

Tytuł: Nowe życie starych rzeczy

Opis: Sztuka współczesna posługuje się przedmiotami codziennego użytku, łączy techniki i nieraz trudno określić jej granice… Na zajęciach zaprezentowane zostaną różne techniki tworzenia rzeźb, ale ostatecznie pozostaniemy przy kolażu. Celem zajęć będzie stworzenie wspólnej, monumentalnej pracy będącej komentarzem do wystawy.

Prowadzenie: Małgorzata Karkosz

 

27.08

Tytuł: Ruchome obrazy – flipbook

Opis: Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak powstaje flipbook, czyli animowana książeczka rysunkowa, zobaczą przykłady jego zastosowania i stworzą własne, animowane mini książeczki. Używając tradycyjnych technik animacyjnych i działań plastycznych dzieci nauczą się tworzyć filmy dzięki wykorzystaniu papieru i innych podstawowych materiałów plastycznych.

Prowadzenie: Weronika Elertowska

 

03.09

Tytuł: Sztuka ulotna

Opis: Warsztaty zostaną poświęcone tworzeniu dzieł sztuki inspirowanych ulotnymi zjawiskami przyrody. Uczestnicy zajęć dokładnie przyjrzą się rzeźbom znajdującym się w parku orońskim oraz wystawie prac Thorstena Goldberga, a następnie za pomocą alternatywnych materiałów rzeźbiarskich spróbują stworzyć prace inspirowane swoimi spostrzeżeniami.

Prowadzenie: Weronika Elertowska

 

10.09

Tytuł: Sztuka codzienna

Opis: Warsztaty zostaną poświęcone przedmiotowi gotowemu, który jest często przenoszony przez artystę z życia codziennego do świata sztuki. Uczestnicy poznają najsłynniejsze obiekty ready made, które wywołały rewolucję w sztuce współczesnej i wspólnie zastanowią się, dlaczego wzbudzają tak wiele kontrowersji.  Podczas zajęć plastycznych poszukamy nowych znaczeń i funkcji dla przedmiotów codziennego użytku.

Prowadzenie: Weronika Elertowska

 

17.09

Tytuł: Świetlne rysunki

Opis: Istotnym elementem dzieł sztuki współczesnej jest światło lub jego brak. Wiele prac znajdujących się na terenie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku również wykorzystuje światło lub rzuca niezwykłe cienie. Uczestnicy zajęć dokładnie przyjrzą się rzeźbom w parku orońskim, a następnie stworzą świetlne rysunki inspirowane swoimi spostrzeżeniami. Prace zostaną utrwalone za pomocą dokumentacji fotograficznej.

Prowadzenie: Weronika Elertowska

 

Pobierz: Informator edukacyjny

 

Jak dojechać?

Orońsko położone jest w odległości 15 km na południe od Radomia (przy trasie krajowej nr 7 Warszawa-Kraków). Centrum Rzeźby Polskiej wraz z parkiem krajobrazowym zajmuje południowo-zachodnie tereny wsi Orońsko pomiędzy drogą nr 7, ul. Topolową i terenami Gospodarstwa Rybackiego.

Samochodem: zjazd z drogi nr 7 w miejscowości Orońsko, w ul. Józefa Brandta, potem ul. Topolową, kierując się tablicami informacyjnymi..

Busem: na linii Radom-Skarżysko Kamienna. W Radomiu , odjazd z parkingu naprzeciwko dworca autobusowego przy ul. W. Beliny-Prażmowskiego, kierunek Szydłowiec i Skarżysko-Kamienna. W dni dużych imprez plenerowych CRP Orońsko organizuje bezpłatny transport z Radomia. Proszę sprawdzać szczegóły na naszej stronie www.rzezba-oronsko.pl oraz na fejsbuku.

Objazd związany z pracami drogowymi

Z Radomia

Jadąc z Radomia drogą na Kraków („siódemka”), w Młodocinie zostaniemy skierowani na nową trasę (S7). Ominiemy Orońsko, następnie należy zjechać na węźle Szydłowiec-Północ w kierunku miejscowości Chustki i Orońsko. Dojeżdżamy do starej siódemki (jest po naszej prawej), którą wracamy w kierunku Radomia i po 7 kilometrach dojeżdżamy do Orońska. Dla mieszkańców Radomia wygodniejsza może być trasa przez miejscowość Kowala. Wyjeżdżamy z Radomia ulicą Krychnowicką i jadąc jak droga prowadzi, mijamy miejscowość Kowala i dojeżdżamy do miejscowości Ruda Wielka, gdzie skręcamy w prawo, do Orońska.

Z Szydłowca

Dojazd starą siódemką bez zmian. Jadąc nową trasą S7 od strony Szydłowca należy pamiętać, żeby zjechać na starą siódemkę, na węźle Szydłowiec-Północ.

Ponieważ wykonawca nowej drogi twierdzi, że taka sytuacja potrwa 1,5 roku, zostały podjęte starania o znalezienie lepszego rozwiązania od istniejącego.

Będziemy informować.

 

opis opis opis opis opis