ENG

Otwarte Triennale

Wydarzenia

8. Triennale Młodych w Orońsku 2017

Sympozjum (25.09 - 30.09) i wystawa (1.10 - 06.01.2018)

Kuratorzy: Aurelia Nowak, Romuald Demidenko, Tomek Pawłowski

 

Triennale Młodych w Orońsku od początku swojego istnienia skupia się na prezentacji tendencji w sztuce najmłodszego pokolenia. Zgodnie z zamierzeniem, prekursorska inicjatywa, miała wyróżniać się na tle innych wydarzeń tego typu otwartą formułą. Przez ostatnie lata zmieniały się metody wyboru artystów, a jednak w znacznym stopniu oparte były na selekcji najciekawszych artystów i prezentacji ich pracy przez doświadczonych kuratorów i krytyków. Ich zewnętrzna perspektywa prowadzi niestety często do zastosowania wtórnych kryteriów do opisu praktyk i nie uwzględniania w swoich “diagnozach” szerszego kontekstu funkcjonowania i zainteresowań debiutujących artystów.

Kuratorzy Otwartego Triennale (8. Triennale Młodych) nawiązują do formuły przeglądu wypracowanej od pierwszej edycji, próbując nadać mu współczesny wymiar. Proponują przesunięcie akcentu programu głównego z wystawy na to, co zazwyczaj określa się jako wydarzenia towarzyszące, których celem byłoby omówienie lub przetestowanie działań odbywających się na obrzeżach lub poza wiodącym nurtem świata sztuki.

Główną częścią jest sympozjum składające się z licznych prezentacji, wystąpień, paneli dyskusyjnych, pokazów prac i wykładów poruszających problemy produkcji artystycznej i jej dystrybucji, z perspektywy samych twórców. Oprócz programu dyskursywnego odbędzie się wystawa, która stanowi jednak rodzaj aneksu do aktywnych form wymiany doświadczeń i wiedzy. Wydarzenie ma być pozbawioną sztywnych reguł przestrzenią wypowiedzi i wymiany między młodymi artystami, kuratorami i publicznością. Efekt w postaci wystawy jest zastąpiony procesem wspólnego tworzenia modeli komunikacji i współpracy.

Uczestnicy Otwartego Triennale są zaproszeni, podobnie jak w poprzednich edycjach w wyniku serii wizyt studyjnych w wielu ośrodkach artystycznych w całej Polsce, których celem było dotarcie również do niezależnych, oddolnie kreowanych miejsc i inicjatyw, wymykających się schematycznym kategoriom; bez próby potwierdzenia założonych z góry tez i skupiania się wyłącznie na środowiskach akademickich i instytucjonalnym obiegu.

Fot: Otwarte Triennale (Wrocław), wizyty studyjne kuratorów 8. Triennale Młodych w Orońsku, fot. A. Martyniak

www.otwartetriennale.infokategoria: Wydarzenia, autor: Dorota Monkiewicz, dodano: 2017-03-22 13:04:45, czytane: 1837 x
opis opis opis opis opis